Jrj https://jrjmojizdavac.com Fri, 18 Oct 2024 08:07:47 +0000 sr-RS hourly 1 Naša nova lica – emocionalna poslastica! https://jrjmojizdavac.com/nasa-nova-lica-emocionalna-poslastica/ Thu, 17 Oct 2024 13:33:06 +0000 https://jrjmojizdavac.com/?p=19925 Čitajući neobične naslove iz naše najnovije edicije Emocionalna inteligencija koju s ponosom predstavljamo, verovatno ćete na prvu pomisliti da se radi o literaturi koja govori o zdravoj ishrani.

100 % ste u pravu, i 100 % niste u pravu.

Ova ekipa zaista govori o zdravoj hrani, ali duhovnoj. Njihova nutritivna vrednost se meri u hiljadama najzdravijih kalorija, a ukus nakon čitanja se nikad ne zaboravlja. Kiselo grožđe, Princ od Sira, Uzorno jaje, Nevaljala semenka, Krompir Dangubić, Pasulj šmekerica konzumiraju se u svim prilikama, u neograničenim količinama i obožavaju ih i deca i odrasli. Razlog je jasan – zabavne su, a istovremeno poučne i iskustvene do srži, jer govore o gorućim temama za odrastanje:
– o prihvatanju sebe i drugih i izbegavanju pritiska koji perfekcionizam ume da nametne;
– o tome kako loša iskustva utiču na našu ličnost;
– o tome kako biti povučen NE ZNAČI biti nevidljiv, a biti kul ZNAČI biti pristojan;
– o opasnostima preterane zavisnosti od ekrana;
– o značaju razumevanja i pažljivog osluškivanja drugih umesto osude;
– o takmičarskom duhu koji ume da zaslepi i iskrivi perspektivu i vrednosti.

Nećemo ih detaljnije prepričavati, greota je. Toliko su šik, uzbudljive, prelepo ilustrovane, duhovito napisane, da bi bila šteta da vam dodatno otkrivamo sadržaj. U njihovom otkrivanju i raslojavanju uživajte u zajedničkom čitanju s decom. Svaka rima, ilustrovani detalj, poruka knjige pažljivo je nastala kako bi osnažila emocionalni razvoj dece, koji je oduvek bio (a u današnjoj eri je tek!) krucijalan za odrastanje.

Ako baš moramo da ih svrstavamo po uzrastu, recimo da su namenjene deci od četvrte godine pa naviše. Mada, svaka dobra dečja knjiga može da se čita s velikim uživanjem i potpuno novim razumevanjem i u mnogo (ne)ozbiljnijim godinama.

Ova edicija ne hrani samo mlađane čitaoce, već je i fenomenalan alat roditeljima, jer otvara prozore za ne tako lake razgovore. A nelagoda je oduvek bila dobro mesto za razvoj, zar ne?

Odaberite naslove prema svom apetitu i konzumirajte ih s uživanjem!

]]>
ZaGEOnetke – geografija koju ćete obožavati! https://jrjmojizdavac.com/zageonetke-geografija-koju-cete-obozavati/ Thu, 17 Oct 2024 11:39:39 +0000 https://jrjmojizdavac.com/?p=19909 Predstavljamo vam novog člana naše JRJ porodice izdanja! Upoznajte ZaGEOnetke, vrcavu, izazovnu, zanimljivu knjigu koja vas čika da kroz odgonetanje zagonetki krenete na put oko sveta.

Za ovu avanturu ne treba vam pasoš, veliki kofer ni novčanik. Potrebno je samo da izoštrite vijuge, uključite logiku i hrabro se upustite u razotkrivanje geografskih izazova koji se skrivaju u zagonetnim pitanjima.

Kroz ZaGEOnetke možete da putujete kao pravi istraživači, otkrivajući tajne različitih država. Izazovne zagonetke praćene veselim i šik ilustracijama vode vas od jednog do drugog mesta i inspirišu da istražite i upoznate interesantne činjenice o državama širom sveta.

ZaGEOnetke su jedna od onih knjiga koje nastaju iz čiste prakse: napisao ju je pasionirani nastavnik geografije Ivan, a ilustrovala nastavnica likovnog Danica. Ideja je rođena na časovima, pod budnim okom đaka, sa željom da se probudi radoznalost i pojača motivacija učenika da zavole i izuče ovu lepu nauku.

Nemojte žuriti da okrenete poslednje stranice i saznate rešenja zagonetki, već mozgajte i promišljajte sve dok se rešenje ne ukaže pred vama. A kada odgonetnete o kojoj je državi reč, na kraju knjige čeka vas nagrada. Saznaćete u kojoj državi deca nauče da jašu pre nego što prohodaju, koja država ima čak 20.000 registrovanih fudbalskih klubova, gde se govori 40 jezika, u kojoj zemlji postoji dečji park izgrađen od 50 miliona lego kockica…

Uz malo mašte i znanja, uputite se na ovo uzbudljivo putovanje i otkrijte lepote koje geografija može da ponudi. Mesta nisu rezervisana isključivo za decu – ovo je putovanje za čitavu porodicu! Čitajte, čikajte i pitajte jedni druge dok putujete, šetate, ćaskate, družite se u prirodi. A kada rešite sve izazove, javite nam utiske, pa da krenemo sa pripremom novih izazova.

Srećan put i uživajte u rešavanju zagonetki!

]]>
Svetkovina zvana Sajam https://jrjmojizdavac.com/svetkovina-zvana-sajam/ Thu, 17 Oct 2024 10:04:18 +0000 https://jrjmojizdavac.com/?p=19885 Znate li one članke u novinama gde na početku nije jasno naglašeno da se radi o pr tekstu, a onda čitajući shvatamo da se zapravo radi o reklami?

Ovo nije jedan od tih tekstova.

Naprotiv.

Cilj ovog teksta je upravo reklama.

I to jednog od najznačajnijih Sajmova koji svoju tradiciju čuva već 67. godina: Beogradskog sajma knjiga.

Prvi Sajam održan je još davne 1956. na Zagrebačkom velesajmu, da bi se već od iduće godine preselio u Beograd, u impozantno sajmište, arhitektonsko čudo, bastion pisane reči.

Bez obzira na vreme o kojem govorimo i povod i ulogu u kojoj ulazimo u Halu 1 Beogradskog sajma (bilo kao đaci, učitelji, nastavnici, roditelji, penzioneri, sugrađani, turisti) ostajemo zapanjeni i zadivljeni pred ovom fascinantnom manifestacijom. Vremena se menjaju, pozicija kulture u društvu takođe, ali Sajam knjiga gotovo magijski čuva svoju poziciju i snažno se odupire promenama, slaveći knjigu jednakim intenzitetom.

Zato smo presrećni što ćemo i ove godine, kao i 30 prethodnih, opet biti jedni od izlagača. Sajam je za nas mnogo više od dobrog prodajnog mesta. Tu se srećemo s čitaocima, vidimo izraze lica dece dok listaju naša izdanja, čujemo sugestije i pitanja roditelja i praktičara koji vaspitavaju i obrazuju decu. Sajamska vreva je povratna informacija koja nas drži od oktobra do oktobra. Zato nismo poklekli pred trendom savremenog doba da sajam organizujemo isključivo online. Lepo je kupiti knjigu na sniženju jednim klikom iz udobnosti doma, ali je ipak lepše proštancati Sajmom uzduž i popreko, mirisati, listati, brižljivo birati knjige dok preko jedne ruke nosite kaput, a u drugoj ruci ceger spreman za finalni odabir novih naslova!

Čekamo vas s radošću od 19. do 27. oktobra u Hali 1, parter Bulevar, da vam pokažemo sva naša izdanja, nova i stara, i čujemo za kojim knjigama tragaju biblioteke u dečjim sobama, vrtićima, školama. Uz svaku kupljenu knjigu, zahvaljujući divnim partnerima Fun and Fit, Jumbo i Aqua Gala pripremili smo i poklon iznenađenja, da se osvežite i osnažite dok tragate za pravim naslovom.

Dođite na Sajam knjiga i, kako je jednom prilikom divno rekao naš proslavljleni pisac Milorad Pavić – „potražite knjigu koju ćete moći da volite. Time možda pomažete ovoj planeti da preživi…“.

]]>
Kako ovladati strahovima i steći samopouzdanje https://jrjmojizdavac.com/kako-ovladati-strahovima-i-steci-samopouzdanje/ Wed, 12 Jun 2024 09:08:38 +0000 https://jrjmojizdavac.com/?p=19415

Tihana Lipovec Fraculj autorka je knjige „Ana i gospodin Strahojed“ koja govori o samopouzdanju. To je, zapravo, knjiga o devojčici koja se boji svega i svačega, ali je vremenom razvila još jedan strah – strah od audicije za školski hor. Pitali smo Tihanu kako roditelji mogu pomoći svom detetu da prebrodi strahove i tako ispuni svoje potencijale.

  • Stručnjaci kažu da je strah jedna od urođenih emocija, da sva deca ponekad doživljavaju strah, i to se smatra normalnom pojavom u razvoju deteta. Pored toga, tokom odrastanja javljaju se i različiti razvojni strahovi koji se menjaju u zavisnosti od detetovog uzrasta. To mogu biti različiti strahovi, pa i onaj koji mi zovemo „trema“. Koje se emocije kriju iza ovog straha, konkretno iza straha koji naša junakinja Ana ima i koje sve strahove spominjete u svojoj knjizi?

Glavna junakinja Ana ima prilično dug popis strahova. Uz neke uobičajene strahove poput straha od pasa, mraka, škole, u slikovnici spominjem i neke neubičajene strahove poput straha od ulične svetiljke, straha od domaćeg zadatka, dugmeta, brokolija, papirnih aviona… Humor je definitivno jedan od mojih omiljenih načina obrađivanja teme straha, jer deca jako dobro reaguju na njega. U slikovnici devojčica Ana ima tremu koja je zapravo osećaj straha i teskobe koji se u njoj javlja jer mora da peva pred celim razredom.

  • Koje su posledice straha i kako se oni ispoljavaju? U ovoj knjizi Ana ne može da spava od prevelike treme. U poset joj dolazi gospodin Strahojed. Na koji način joj on pomaže da prevlada svoj strah?

Strah možemo prepoznati po fizičkim simptomima poput ubrzanog disanja, znojenja, bola u stomaku, pritiska u grudima, a uz fizičke simptome česti su i psihički simptomi poput umora, nesanice, prepopterećenosti… Gospodin Strahojed, kao što mu samo ime govori, jede strahove i Anu pritom uči jako važnu stvar: ako previše mislimo na svoj strah, on postaje sve veći, a što manje mislimo na njega, on se smanjuje i, najzad, može posve nestati.

  • Kako roditelji da prepoznaju strah kod deteta? Neka deca su zatvorena i neće da pričaju o tome ili čak možda ne umeju da definišu svoje emocije, pa se može desiti da roditelji nisu svesni da njihovo dete prolazi kroz tako nešto.

Osim navedenih simptoma, deca koja proživljavaju strah često se osećaju nesigurno i bez obzira što o tome ne pričaju, možemo primetiti da su uznemireni. Neka deca su prirodno otvorenija, a neka zatvorenija. Jako je važno kako pristupamo detetu. Ako smo nametljivi i pritom ga stalno  kritikujemo, manja je šansa da će nam se dete otvoriti i iskreno poveriti. Na primer, umesto pitanja: „Zašto si se ponašao tako ružno prema prijatelju?“, možemo pitati: „Šta si radio s prijateljem? Oko čega ste se posvađali? Što ti misliš, kako si odreagovao?“ Ako postavljamo neutralna pitanja, ne kritikujemo, ne vičemo, dete će biti sklonije da nam kaže istinu i podeli s nama iskreno šta ga muči i koje strahove ima.

  • Ana mnogo voli da peva, ali strah od pevanja pred drugima je parališe. Ona zapravo ne veruje u svoje vrednosti i svoje sposobnosti. Kako roditelj može pomoći detetu da poboljša samopouzdanje?

Svi želimo da odgajimo samopouzdano dete, ali često kao roditelji odlazimo u dve krajnosti: ili imamo prevelika očekivanja, ili smo preblagi i „spasavamo“ svoju decu radeći puno toga umesto njih. Kao u svemu, i ovde je najvažnija zlatna sredina. Pohvale su važne, jer se i odrasli, baš kao i deca, dobro osećaju kad dobiju pohvalu, pa ona deluje motivaciono. Međutim, trebalo bi da vodimo računa da decu pohvaljujemo kroz ohrabrivanje. Recimo, kada se dete trudi da nešto uradi samo, možemo mu reći: “Trudio/la si se da obuješ patike i uspeo/uspela si.”  Kad tako ohrabrujemo decu, osveštavamo im njihov kapacitet, pa dete uči da veruje u sebe i da uči iz vlastitih grešaka. Ako stalno hvalimo dete za svaku sitnicu i govorimo “Bravo!”, podstičemo dete da se oslanja na spoljašnje izvore motivacije, pa možemo dobiti dete koje izgleda samopouzdano, ali na prvoj prepreci odustaje. Za razvoj samopouzdanja kod deteta još je važno slušati dete i pokazati zanimanje za ono što govori, ne kritikovati ga neprekidno, te imati jasne granice, ali ih izricati toplo i s ljubavlju.

  • Ako dete ne suzbije svoj strah, na primer strah od pevanja pred drugima, da li ono može izraziti svoj pun potencijal i ostvariti ono što želi i za šta ima talenta?

Sreća je što se strahovi kroz život menjaju, često se kod dece radi o razvojnim strahovima koji kroz odrastanje nestaju, tako da verujem da svako dete može, usprkos tome što se nečega boji, da ostvari uspeh u nekom području. Međutim, moramo biti svesni kao roditelji da naše samopouzdanje može imati uticaj na našu decu i ako sami iskazujemo sumnju u sebe, često i dete može usvojiti takav način razmišljanja, te može i ono da počne da se boji izazova i zadataka. Ne smemo nikad zaboraviti da nas deca slušaju, a još više gledaju, i zato sve što bismo hteli da naša deca budu, moramo im i sami pokazati svojim primerom.

Tihana Lipovec Fraculj je nastavnica književnosti, autorka knjiga za decu i osnivačica Kreativnog centra „Košnica“ u Zagrebu, gde se bavi dramsko-pedagoškim radom sa decom i mladima. Sa koleginicom Tamarom Vučković 2017. godine pokrenula je i „Vežbaonicu sreće“, u sklopu koje drži predavanja i radionice za decu, roditelje, vaspitače i stručne saradnike na temu vaspitanja i obrazovanja. Smatra da je temelj vaspitanja pre svega vlastiti primer, pa je primarni cilj ovih radionica i predavanja da osnaže roditelje i sve koji rade s decom kako bi i sami postali srećniji i time pružili najbolji primer svojoj deci. Autorka je knjiga za decu od 4 do 9 godina „Ana i gospodin Strahojed“ i „Gospođica Hoću“, u kojima se bavi razvojem socioemocijalnih veština kod dece – samopouzdanja i asertivnosti.

]]>
Asertivnost je veština korisna i deci i odraslima https://jrjmojizdavac.com/asertivnost-je-vestina-korisna-i-deci-i-odraslima/ Fri, 31 May 2024 06:26:18 +0000 https://jrjmojizdavac.com/?p=19320

Tihana Lipovec Fraculj je nastavnica književnosti, autorka knjiga za decu i osnivačica Kreativnog centra „Košnica“ u Zagrebu, gde se bavi dramsko-pedagoškim radom sa decom i mladima. Sa koleginicom Tamarom Vučković 2017. godine pokrenula je i „Vežbaonicu sreće“, u sklopu koje drži predavanja i radionice za decu, roditelje, vaspitače i stručne saradnike na temu vaspitanja i obrazovanja. Smatra da je temelj vaspitanja pre svega vlastiti primer, pa je primarni cilj ovih radionica i predavanja da osnaže roditelje i sve koji rade s decom kako bi i sami postali srećniji i time pružili najbolji primer svojoj deci. Autorka je knjiga za decu od 4 do 9 godina „Ana i gospodin Strahojed“ iGospođica Hoću“, u kojima se bavi razvojem socioemocijalnih veština kod dece – samopouzdanja i asertivnosti.

Pitali smo je šta pojam asertivnosti podrazumeva i zašto sa razvojem ove veštine treba početi u ranom dobu.

  • Vaša knjiga Gospođica Hoću“ bavi se temom asertivnosti. Možete li nam bliže objasniti taj pojam?

Kad sam videla ovu temu na popisu koji nam je predložila naša urednica Jelena, odmah sam znala da želim da pišem baš o temi asertivnosti. Komunicirajući s decom i roditeljima primetila sam da je mnogima pravo značenje ovog pojma nepoznato. Asertivnost je veština iskrenog izražavanja vlastitih stavova, osećaja i mišljenja na način koji ne povređuje druge. Asertivnost je, zapravo, zlatna sredina između pasivnog i agresivnog načina komuniciranja.

  • Glavna junakinja knjige je devojčica Mila koja se često oseća „nevidljivom“. Ona je želela da ugodi svima i na sve je pristajala kako bi svi oko nje bili srećni. Zašto se Mila tako ponašala i što vas je inspiriralo za ovu slikovnicu?

Radeći s decom, mnogo puta sam doživela da mi se povere i kažu da se osećaju nevidljivo. Često se to odnosi na vršnjačke odnose, ali mnogo puta se osećaju nevidljivo i u svojoj porodici. To je i jedan od razloga zašto sam odlučila da napišem ovu slikovnicu i zašto je glavni lik, devojčica Mila, nacrtana bez boje. Htela sam da ilustratorka, koliko god je to moguće, što uverljivije dočara tu Milinu „nevidljivost“. Devojčica Mila se  osećala i ponašala „nevidljivo“ zato što je umesto asertivne komunikacije birala pasivnost. Iz straha da se drugi na nju ne bi naljutili ili da ih ne povredi, prećutkivala je svoje želje i popuštala pred tuđim zahtevima.

  • Koje emocije izaziva pasivno ponašanje, to jest kako se dete koje nije asertivno oseća i kako reaguje?

Deca teže regulišu svoje emocije, pa u trenucima kada prećutkuju svoje želje i potrebe ili ih ne izgovore jasno, mogu se osećati povređeno jer ih drugi ne uvažavaju na način na koji oni to žele, ili se osećaju kao da trpe neku nepravdu. U deci se javljaju razne emocije poput preplavljenosti neprijatnih emocija, bespomoćnosti, potištenosti, ali i zameranja i ljutnje. Iz stanja potpune pasivnosti deca mogu naglo ući i u stanje besa, što može da dovede do neočekivanih ispada, ponašanja i reakcija.

  • Gde je onda granica između asertivnosti i agresivnosti? Kako da naučimo da na smiren način izrazimo svoje potrebe a da ne budemo grubi prema drugima?

Asertivnost se često meša sa agresivnošću. Međutim, te dve vrste ponašanja nisu ni približno iste. Agresivne osobe čine samo ono što je u njihovom interesu, bez obzira na prava, potrebe, emocije ili želje drugih ljudi. Jedna od stvari koju mi vrlo često vežbamo s decom na svojim radionicama i koja značajno doprinosi asertivnoj komunikaciji jesu „ja poruke”. Učimo decu da kroz „ja poruke” govore o sebi a ne o drugoj osobi, i da preuzmu odgovornost za ono što žele. Na primer, ako su zbog nečeg povređeni, da jasno iskažu kako se oni osećaju zbog toga. Recimo, ovo bi bio primer jedne „ja poruke”: „Tužna sam kad me isključuješ iz igre čim ti dođe neka druga drugarica. Volela bih da se svi zajedno družimo i igramo.”

  • Čini se da je asertivnost veština koja je korisna i odraslima. Ljudi često ne izražavaju svoje potrebe, pristaju na stvari koje im se ne sviđaju, na primer na poslu, u vezi i uopšte u međuljudskim odnosima. Može li asertivnost da se nauči i u odraslom dobu?

Nakon što sam napisala Gospođicu Hoću”, shvatila sam da je ovo priča i za nas odrasle. Dobila sam nekoliko dirljivih mejlova žena koje su mi pisale kako su se kao male osećale baš kao i gospođica Hoću iz moje priče, i da ih taj osećaj prati i danas. Asertivnost je veština, a svaka se veština može vežbati. Za početak je najvažnije da osoba osvesti model vlastite komunikacije. Izražavam li glasno i jasno svoje želje i potrebe? Mnogi problemi u međuljudskim odnosima uzrokovani su očekivanjem da će nam neko pročitati misli ili našim pokušajima da drugima čitamo misli. Ako želimo da ljudi reaguju na naše emocije i potrebe, moramo da znamo da ih jasno kažemo i izrazimo. Takođe, moramo imati i strpljenja za sebe, jer ako smo ceo život pasivno komunicirali, ne možemo da očekujemo da ćemo se odjednom s lakoćom asertivno izražavati. Ali malim koracima i ne očekujući previše od sebe, možemo da vežbamo asertivno ponašanje i da koristimo razne svakodnevne situacije za vežbanje asertivnog ponašanja dok nam asertivnost ne postane automatski odgovor.

  • Imate li neki savet za roditelje kako mogu da nauče decu da budu asertivnija i da se izbore za sebe?

Duboko verujem da decu možemo naučiti samo onome što im sami pokazujemo svojim primerom. Ako roditelj jasno zna da izrazi svoje emocije i potrebe, postavlja zdrave granice svojoj deci, i odlučno a opet s puno ljubavi govori „ne“ deci kada je to potrebno, a pritom poštuje i uvažava svoje dete, velika je verovatnoća da će i dete usvojiti takav model komunikacije. Međutim, roditelji treba još nešto da imaju na umu. Nama je možda prijatno i olakšavajuće kada je dete preterano poslušno, ali naš cilj nije da odgajimo osobu koja se sa svima slaže i svima popušta. Bitno je zato i da dete roditeljima ima pravo da kaže ono što misli i oseća, i da roditelji to mogu i žele da čuju. Kada dete ima primer roditelja koji se zalažu za sebe, ali i njemu samome daju priliku da se izrazi, lakše će naučiti da kaže „NE” svojim vršnjacima u situacijama kada je to za njegov najbolji interes i veće dobro.

]]>
Razvoj socioemocionalnih veština kod dece: samokontrola se uči! https://jrjmojizdavac.com/razvoj-socioemocionalnih-vestina-kod-dece-samokontrola-se-uci/ Mon, 20 May 2024 12:12:37 +0000 https://jrjmojizdavac.com/?p=19157

Tamara Vučković je diplomirana nastavnica razredne nastave i engleskog jezika. Područje za koje se posebno interesuje je emocionalna inteligencija dece, što je i tema s kojom je diplomirala na Učiteljskom fakultetu u Zagrebu. Autorka je prvih snimljenih dečjih meditacija u Hrvatskoj i slikovnice o svesnoj pažnji „Ovdjezemska”. U svojoj školi, ali i van nje, vodi „Vežbaonicu sreće”, gde s decom vežba socioemocionalne kompetencije koje će im pomoći da izrastu u srećne i zadovoljne ljude. Za roditelje, vaspitače i stručne saradnike održava edukacije na temu kvalitetnog vaspitanja i obrazovanja dece.

Autorka je knjiga „Mirko Besomirko“ i „Gospodin Iz i gospođica Po”, koje su deo serije knjiga o razvoju sociomocionalnih veština kod dece. Pitali smo je kako da pomognemo deci da regulišu svoj bes.

  • Glavni lik priče „Mirko Besomirko“ je učenik prvog razreda osnovne škole i često je imao izlive besa. Kada bi ga pitali zašto se toliko ljuti, ni sam ne bi znao da odgovori. Šta se krije iza detetove ljutnje i kako se sve ta ljutnja izražava?

Iza detetove ljutnje najčešće se krije detetova nemogućnost da se izrazi ili da bude shvaćeno. Osim toga, dete nema razvijene kapacitete regulacije emocija, a ljutnja je vrlo intenzivna i neugodna emocija, tako da nije neobično da upravo s ljutnjom deca imaju najviše izazova. Deca ispoljavaju ljutnju na različite, vrlo često destruktivne načine, odnosno izražavaju je kako znaju ili kako su videli. Na nama je da im pomognemo kako da je izraze na konstruktivan način.

  •  Mirkovi školski drugovi prozvali su ga Mirko Besomirko. Zašto je Mirka to još više naljutilo? Šta sve može još više da postakne detetov bes?

Ljutnja je normalna ljudska emocija. Međutim, ako se dugo skuplja i  ako se ne izražava na konstruktivan način, ona može da izmakne kontroli  i da se pretvori u bes. Tada postaje prilično destruktivna. A upravo se to dogodilo našem Mirku kada je, u potpunoj nemogućnosti da reguliše svoju ljutnju jer su  ga drugovi prozvali Mirko Besomirko, išarao sve učiteljicine zadatke na školskoj tabli. Ruganje, zadirkivanje i ismevanje oblici su verbalnog nasilja, a deca danas imaju puno izazova upravo sa ovom vrstom nasilja. Dok su Mirka zadirkivali da je Besomirko, on je zapravo od svojih vršnjaka dobio poruku da ga ne poštuju i ne prihvataju, a svako od nas ima potrebu da ga drugi prihvataju i poštuju. Ovake situacije vrlo su teške za većinu dece i mogu podstaknuti njihov bes, ali i tugu, strah i ostale neprijatne emocije.

  • Često roditelji i učitelji ne znaju kako da reaguju na taj bes. Da li ovde pomaže kazna – učiteljica je poslala Mirka u školsku biblioteku dok ga ljutnja ne prođe, da li je ona time kaznila Mirka? U čemu odrasli mogu da pogreše u ovoj situaciji – šta ne bi trebalo da rade?

Ako želite da pravilno reagujete u slučaju detetove ljutnje, sledite primer učiteljice iz slikovnice. Učiteljica je u Mirkovom slučaju odlično reagovala. Ona nije kaznila Mirka, nije ga ni na koji način posramila pred vršnjacima (što bi takođe moglo pojačati ljutnju) već je postupila na pravi način. Prvo i najvažnije, ostala je smirena. U tom trenu, ona je uradila najvažniju stvar, a to je da je na nežan način, kratko i saosećajno, verbalizovala detetovu emociju: „Vidim da si ljut”. Time mu je zapravo dala do znanja da je ljutnja normalna emocija i dala mu je pravo na nju. Tada ga je odvela na mirnije mesto – u školsku biblioteku, jer je videla da je okruženje u odeljenju u tom trenutku previše za Mirka. Osim toga, uputila mu je i jasnu poruku da on u sebi ima kapacitet da se smiri.

 Odrasli najčesče greše jer ljutnju pokušavaju da reše ljutnjom ili zabranom na nju.  Greše i kada se služe kaznama jer time zapravo poručuju detetu da nema pravo na ljutnju. Osim toga, deca retko iz kazne nešto nauče, vrlo često samo čekaju da kazna prođe i za to vreme čekanja ljute se na nas. Ono što je svakako važno naglasiti jeste da odrasli često ne znaju kako da se nose s detetovom ljutnjom, pa ih to razljuti. Upravo je to ono što ne bi trebalo da radimo.

  • Sposobnost upravljanja vlastitim mislima, osećanjima i ponašanjima u svakodnevnim situacijama veoma je važna u toku razvoja dece. Ali kako malo dete može da ovlada tim veštinama i kako možemo da mu pomognemo?

Tako je. I ta sposobnost naziva se samoregulacija. Nauka danas upravo ovu sposobnost smatra ključnom za srećniji život.  Mi u Vežbaonici sreće pokušavamo da ponudimo što više konstruktivnih alata kako da deca razvijaju ovu veštinu. Prvi cilja nam je da to naučimo sve roditelje, staratelje, učitelje. Želimo prvo da odraslima damo alate, jer puno odraslih ne zna kako da se nosi s ljutnjom. Ako znaju kako, odrasli će biti dobar primer deci, a deca najbolje uče primerom. Deca nas ne slušaju već nas gledaju. Sve što želimo da ih naučimo, prvo moramo da naučimo sami sebe. Zato je nastala Vežbaonica sreće i ovakva serija slikovnica.

]]>
Učite dete odgovornosti da bi postalo samostalno https://jrjmojizdavac.com/tamara-vuckovic-ucite-dete-odgovornosti-da-bi-postalo-samostalno/ Thu, 11 Apr 2024 07:42:05 +0000 https://jrjmojizdavac.com/?p=18782

Tamara Vučković je učiteljica u osnovnoj školi u Zagrebu. Predmet njenog interesovanja je emocionalna inteligencija dece, što je i tema s kojom je diplomirala na Učiteljskom fakultetu u Zagrebu. Autorka je prvih snimljenih dečjih meditacija u Hrvatskoj i mindfulness slikovnice „Ovdezemska“. Sa koleginicom Tihanom Lipovec Fraculj 2017. godine pokrenula je i „Vežbaonicu sreće“, gde sa decom vežba socioemocionalne kompetencije, a takođe drži predavanja i radionice za decu, roditelje, vaspitače i stručne saradnike na temu vaspitanja i obrazovanja. Autorka je knjiga za decu od 4 do 9 godina Gospodin Iz i gospođica Po i Mirko Besomirko, u kojima se bavi razvojem socioemocijalnih veština kod dece – odgovornosti i samokontrole.

  • Priča „Gospodin Iz i gospođica Po“ deo je serije knjiga o razvoju socioemocionalnih veština kod dece. To je priča o odgovornosti. Iz knjige smo naučili da je razvoj odgovornosti zapravo razvoj samostalnosti kod dece. Kada je pravo vreme da počnemo da učimo decu da budu odgovorna?

Već od najranijeg doba, prvenstveno u roditeljskom domu, deca imaju prilike da ovladaju raznim veštinama koje su bitne i koje kasnije svrstavamo pod „odgovornost“. Dakle, već dok dete može samostalno da se obuče, dok se samostalno igra, jede ili posprema svoje igračke, ono se zapravo uči odgovornosti. Naravno da u skladu s njegovim uzrastom rastu i te prilike kojima ga izlažemo i očekivanja koja postavljamo pred njega. Ipak, tek kada dete stasa za školu, svi naveliko počinjemo da pričamo o odgovornosti, iako je učenje odgovornosti krenulo mnogo ranije.

  •  Kada prestaje odgovornost roditelja za detetove svakodnevne obaveze?

Postoji jedna izreka koja kaže „Nemojte za svoju decu raditi ono što mogu uraditi sama“. Drugim rečima, kako deca rastu, tako rastu i njihove sposobnosti, ali i spremnost za usvajanje novih i složenijih zadataka koji ih uče odgovornosti. Koliko će deca biti odgovorna zavisi od roditelja,  jer je učenje odgovornosti odgovornost roditelja.  Pri tome, treba imati na umu da nisu sva deca ista i da ne možemo od svakog deteta očekivati isto. Ipak, postoje neka generalna zaduženja koja su usklađena sa uzrastom deteta i sa onim za šta su deca u kom uzrastu razumno sposobna, pa tu negde prestaje i odgovornost roditelja za određenu obavezu. Na primer, ako znamo da je prvačić sposoban da sam spakuje svoju školsku torbu, onda tu prestaje odgovornost roditelja. Međutim, to ne znači da roditelj ne sme da podseti svoje dete na njegovu obavezu ili da ga ponekad razveseli i učini to umesto deteta. Osim toga, i mi želimo da dete ponekad učini nešto za nas, iako mi to, naravno, možemo da uradimo sami, zar ne?

  • Knjiga „Gospodin Iz i gospođica Po“ uči nas da svaki naš izbor ima posledicu – nekada pozitivnu, nekada negativnu. Treba li pustiti dete da oseti tu negativnu posledicu ili ga treba štititi od nje?

Tako je. Slikovnica Gospodin Iz i godpođica Po predstavljaju zapravo IZBORE I POSLEDICE naših ponašanja. Jedno bez drugog ne ide. Svaki naš izbor ima posledicu, sviđa li se to nama ili ne. Posledice mogu biti prijatne ili neprijatne, i kao što deca doživljavaju pozitivne posledice svog ponašanja i izbora, tako treba da iskuse i one negativne. Na taj način dete preuzma odgovornost za svoje izbore, kao i za svoje posledice. Štiteći dete od neprijatne posledice, mi ga zapravo uskraćujemo za važno iskustvo koje će mu pomoći da sledeći put donese mudriji izbor.

  • Ako dete ne razvije odgovornost u ranom uzrastu, kako se to odražava na dalje njegovo odrastanje i može li se to popraviti u kasnijem dobu?

Deca ne mogu biti odgovorna ukoliko im ne damo priliku da budu odgovorna ili drugim rečima, ne mogu postati neodgovorni ukoliko smo im dopustili da budu odgovorni. Ako dete ne razvije odgovornost, to verojatno znači da im nismo dopuštali da donose neke svoje odluke, da iskuse posledice tih svojih odluka, ili smo ih pak previše štitili i držali u zoni komfora. Time smo deci zapravo učinili medveđu uslugu, jer učenje odgovornosti će ih dočekati kad-tad. Pozitivna stvar jeste da nikada ni za šta nije kasno, pa tako ni za učenje odgovornosti. Odlukom, radom na sebi i vežbom možemo postati odgovorniji i u odraslom dobu.

  •  Imate li savet kako roditelji mogu da podstiču samostalnost kod dece?

Najvažnija je doslednost. Ako smo nešto rekli, onda je važno da to sprovedemo u delo. Svakako bih roditeljima savetovala da ne kažnjavaju decu i da se ne služe rečju “kazna”. Puno delotvornije je ako odgovornost za detetovo ponašanje prepustimo njemu samom. Rečenica koju mi u “Vežbaonici sreće” preporučujemo je: Ako biraš, onda biraš… Na primer: “Ako biraš da ne uradiš domaći zadatak, onda biraš i da ti učiteljica da minus ili lošu ocenu” ili: “Ako biraš da ne posremiš svoje igračke, onda biraš da se sutra ne igraš njima”. Decu želimo da naučimo da, kao što imaju prava tako imaju i obaveze, i da neizvršavanje određenih obaveza nosi i određene posledice. Srećom, ukoliko im se posledica ne sviđa, sledeći put mogu da odaberu drugačije. Tako se uče samostalnosti, odgovornosti i mudrosti donošenja odluka od kojih će se osećati toplo i zadovoljno u srcu.

]]>
Imam ideju! https://jrjmojizdavac.com/imam-ideju/ Wed, 18 Oct 2023 10:36:25 +0000 https://jrjmojizdavac.com/?p=16292

Sigurno znate onaj osećaj kada nekom najbližem pišete čestitku za rođendan. Imate veliku želju da napišete baš one reči koje će preslikati vaše najiskrenije emocije, a poruka deluje kao kliše. Na kraju, jedan čvrsti zagrljaj zameni sve reči, a emocija se sačuva od interpretacija.

Upravo tako se osećam i ja dok pokušavam da napišem recenziju za knjigu Ideja koja je dobila krila.  Toliko je lična, sveobuhvatna, nežna, poletna, inspirativna da se prosto opire interpretaciji. Tera te da je uvek iznova čitaš i svaki put te ispočetka prodrma i razneži, kao da je čitaš prvi put.

Ne da se Ideja spakovati ni u jednu formu. Kažu da je knjiga za decu, ali zapravo pripada i odraslima. Ona je i proza i poezija, i priča i pesma, i podstrek i opomena. Govori i o tebi i o meni. Jer oboje sanjamo i stvaramo, onoliko koliko sebi damo za pravo.

Ova knjiga nas podseća upravo na to da svako od nas u sebi ima makar jednu ideju koja je dovoljno snažna da svet učini boljim mestom. Ne kažem da će svaka ideja da preraste u epohalno remek-delo umetnosti, ili da se transformiše u teoriju relativiteta. Ali ako veruješ u sebe dovoljno da svom talentu dozvoliš da postoji i da se razmaše, ne možeš a da ne osetiš radost. U tome je trik. Vera u sebe, istrajnost i inovativnost menjaju svet. Čine nas boljima, plemenitijima. Boljim uzorima. Pogotovo danas, kada na svakom koraku čuješ sat koji ti ubrzava ritam življenja i tera te da grabiš, gutaš, juriš, kupuješ, gomilaš. Da zaboraviš na sebe.

Zato je važno da ovu knjigu čitaju i deca i odrasli. Deca da se podstaknu, a odrasli da se podsete zašto je važno slušati sebe i biti istrajan, makar ti okolina govorila da nisi dovoljno dobar.

Nije ni hrabri dečak, junak naše knjige, bio pošteđen ovih briga i unutrašnje borbe. U početku se stideo svoje ideje, a kad je malo bolje upoznao, poželeo je da je podeli sa svetom. Pogađate – ismejali su ga. Ipak, kako to deca često znaju mnogo bolje od nas odraslih, verovao je svojoj intuiciji i prkosno i ponosno sačuvao snagu svoje ideje.

Ali onda sam shvatio da oni ništa ne razumeju.
Odakle im pravo da sude?
To je MOJA ideja,
kakva god da postane i kakva god da bude…
Niko je bolje od mene ne zna.
Možda je malo drugačija, pomalo luckasta, čudna.
Pa šta?

Imam ideju!

Hajde da verujemo.

U umetnost, u talenat, u lepotu.

U knjigu.

]]>
Psiholog Ana Busarac: Šta je svesna pažnja? https://jrjmojizdavac.com/psiholog-ana-busarac-sta-je-svesna-paznja/ https://jrjmojizdavac.com/psiholog-ana-busarac-sta-je-svesna-paznja/#respond Sun, 08 Oct 2023 06:12:26 +0000 https://jrjmojizdavac.com/?p=8593 Svesna pažnja, njeno podsticanje tokom razvoja i praktikovanje u psihološkom i pedagoškom radu sa decom od višestruke je koristi.

Procesi svesne pažnje omogućavaju da budemo prisutni i sveukupno svesni trenutka u kome se nalazimo, da ga takvog kakav je prigrlimo i doživimo. Ovome je suprotno ono što zovemo „multitasking“ i stanje užurbanosti, koji se nameću savremenim tempom života. Takav tempo nije nametnut samo odraslima već i deci. Deca gledaju odrasle kako se ponašaju, oni su njihovi modeli. Kao i odraslima, i deci se daju zadaci koji zahtevaju brzo, a često i simultano reagovanje. Takvo postupanje i sagledavanje obaveza ustalio se kao standard, koga neretko prate napetost i anksioznost.

Svesna pažnja vraća nas u opuštenost, potpunost doživljavanja i u puno prisustvo trenutka u kojem se nalazimo. Ono što je karakteristično jeste da je ona po svojim aspektima bliska načinu na koji deca i mladi doživljavaju svet. Deci je u njihovom iskustvu sve novo, svet oko sebe vide širom otvorenih očiju, vazduh udišu punim plućima. Otvoreni su prema svemu što im se dešava. Korisno je, ako ne i potrebno, dodatno im podstaći tu otvorenost. Tehnike pune svesnosti, koje se mogu predstaviti kroz igru, putem priča, metafora i drugim različitim aktivnostima, promovišu i ustaljuju takav način doživljavanja. Tehnike nisu određene uzrastom, ali što su sadržaji bliži dečjem iskustvu, brže će ih osvestiti.

Priče u priručniku “Marta i Maksim upoznaju svesnost” bliske su deci, pobuđuju dečju radoznalost, pozivaju ih na igru. Tako se deca, vođena pričom, angažuju u zadacima kojima uče i sagledavaju punu svesnost. Kako bi vežbe pune svesnosti koje se rade sa decom bile što iskustvenije, autentičnije u doživljavanju, preporučljivo je da ih vaspitači, predavači, ali i roditelji samostalno praktikuju. Tako će u doživljaju pune svesnosti i oni biti prisutni sa decom, biće njihova velika podrška, vodiči tokom procesa.

Potrebno je naznačiti da postizanje pune svesnosti nema samo funkciju opuštanja već njeno vežbanje pomaže u postizanju fokusa i koncentracije. Samim tim, pomaže u učenju. Podstiče razvoj radoznalosti kod dece. Kroz punu svesnost postiže se veći nivo svesnosti sebe, sveta oko sebe, kao i svesnosti drugih i njihovih iskustava. Na taj način bolje se razumeju različite perspektive doživljavanja, razvija se empatija, što pomaže uspostavljanju dobrih, kvalitetnih odnosa s drugima i dobrom funkcionisanju grupe vršnjaka.

Sveukupno gledano, procesi svesne pažnje omogućuju rasterećenje od stresa. Međutim, njihove funkcije su raznovrsne, efekti dalekosežni, a krajnji cilj jeste promocija sreće i kvaliteta življenja, čemu težimo da učimo našu decu, a u čemu nam priče i zadaci koji slede mogu svrsishodno biti od velike koristi.

Knjigu “Marta i Maksim upoznaju svesnost” možete kupiti ovde.

]]>
https://jrjmojizdavac.com/psiholog-ana-busarac-sta-je-svesna-paznja/feed/ 0
Reč psihologa: Razvijanje empatije kod dece https://jrjmojizdavac.com/rec-psihologa/ Tue, 26 Sep 2023 13:24:31 +0000 https://jrjmojizdavac.com/?p=11343 Najnovija serija terapeutskih slikovnica iz edicije “Podrška roditeljstvu” govori o empatiji. Tim povodom imali smo nekoliko pitanja za  Katarinu Đurić, diplomiranog psihologa i stručnog saradnika u Predškolskoj ustanovi „Čukarica“. Katarina je ujedno autor i realizator programa stručnog usavršavanja „Naše jasle i vrtić kao mesto za opuštanje – antistres program za decu i odrasle“ i „ Naš vrtić gradi dobre odnose“.

Kada kažemo da je neka osoba empatična, šta to zapravo znači?

Empatična osoba ima sposobnost da doživi i da, kao svoje, oseti emocije druge osobe, da sebe stavi u poziciju drugoga i da sa njim saoseća. Istovremeno ona ume da prepozna, razume tuđa osećanja, može da ih imenuje, opiše i da oblikuje svoje ponašanje u skladu sa tim.
Empatija nam pomaže da razumemo druge, ali i povratno utiče na naš vlastiti doživljaj sebe i oblikuje nas kao društvena bića koja se usklađuju sa drugima. Ta sposobnost nam pomaže da se tokom života zbližavamo i da se zajedno lakše snalazimo u složenoj mreži, često veoma zahtevnih, a ponekad i protivrečnih, društvenih vrednosti, normi, kriterijuma i pravila.

Kako deca u ranom uzrastu iskazuju empatičnost?

Možemo reći da se dete rađa sa sposobnošću empatije, jer beba, već u prvim danima, reaguje i deli osećanja sa majkom, tako postepeno dolazi do finog uzajamnog afektivnog podešavanja. Malo dete često i samo zaplače kad vidi blisku osobu da plače, isto tako se smeje ili plaši kad prisustvuje takvim reakcijima u neposrednoj okolini. Ovo su prvi nagoveštaji empatije koja još uvek nema kognitivnu komponentu, već se bazira na podržavanju, imitaciji ponašanja i afektivnom reagovanju deteta. Ima autora koji smatraju da dete doživljava pravu empatiju već u drugoj godini života, kada počne da razlikuje sebe od drugoga, dok drugi autori smatraju da se empatija kao sposobnost da se postavimo na tuđe mesto javlja tek oko šeste-sedme godine, kada dete i kognitivno dostigne određeni nivo razvoja.
Svakako tokom odrastanja empatija se razvija i poprima složenije vidove i funkcije. Tako da se empatija može razvijati tokom čitavog života.

Stručnjaci uglavnom opisuju empatiju kao delom urođenu osobinu, a delom posledicu vaspitanja i životnog iskustva. Takođe se slažu da sa vaspitanjem usmerenim na empatiju treba započeti od najranijeg uzrasta. Zašto je važno pridati značaj empatiji u procesu vaspitanja?

Dete koje od najranijeg uzrasta ima priliku da oseti empatiju i da je vidi u svom okruženju u većoj meri i samo razviti ovu sposobnost, zato je veoma važna je empatija u procesu vaspitanja. A važno je i to da znamo da u ljudskom mozgu postoje neuroni koji reaguju na isti način kad osoba neposredno izvršava neku radnju ili kad posmatra drugog kako obavlja tu istu radnju, ali i kad samo zamišlja tu situaciju. To su tzv. „neuroni ogledala“. Zahvaljujući tome možemo da se stavimo u poziciju druge osobe prostim ugledanjem, oponašanjem, a da se pri tome osećamo slično, čak i bez pokretanja misaonih procesa. Ovo ide u prilog autorima koji tvrde da je empatija urođena i da je poseduju i bebe.
Empatija je svakako bitan faktor socijalne kohezije, solidarnosti, razvijanja ličnog i grupnog identiteta, zajedništva, tolerancije i uzajamnog prihvatanja. Najjednostavnije rečeno razvijena sposobnost empatije je povezana sa prosocijalnim ponašanjem, a nedostatak empatije se često viđa u sklopu različitih problema u ponašanju, tako da je empatiju treba negovati od najranijeg uzrasta.

Kako vaspitači u svojoj praksi mogu da utiču na razvoj empatije kod dece? Imate li neke konkretne savete za njih koji im mogu biti korisni u svakodnevnom radu?

Pokazati detetu da razumemo njegovo gledište, da mu pomognemo da protumači, razume i iskaže svoje mišljenje, potrebe i osećanja na simbolički način (verbalno ili neverbalno, kroz igru, crtežom …) je važno za sveukupni razvoj deteta. Potrebno je stalno praviti taj fini balans između usmeravanja i vođenja deteta od strane odraslog i prepuštanja inicijative i izbora detetu. To podrazumeva empatiju, ali i refleksivnost odraslog tj. stalno preispitivanje vlastitih stavova, uverenja i očekivanja i spremnost na reciprocitet, koji podrazumeva i otvorenost za promenu svojih ustaljenih obrazaca mišljenja i ponašanja, zarad boljeg usklađivanja sa detetom i podrške njegovoj dobrobiti.
Konkretno vaspitači i roditelji mogu podsticati empatiju kroz:
– Prihvatanje svih osećanja bez prekorevanja, minimiziranja, zabranjivanja
( -Nemoj da plačeš -Nije to ništa! -Ma šta se ljutiš?!)
– Isticanje primera empatičnog ponašanja u neposrednim situacijama
( – Baš je lepo što si prišla da me pitaš da li mi je potrebna pomoć. Hvala ti!
– Primetila sam da si zagrlio druga i sa njim se radovao … – da ga utešiš i sl.)
– Pokazivanje vlastitim primerom
( – Izgleda mi kao da si neraspoložena danas…Da li želiš da mi pričaš o tome?
Ako ti se ne priča sada, tu sam, možemo pričati kasnije…)
– Usmeravanje na aktivno rešavanje problema umesto agresivnog reagovanja kao što su tužakanje, etiketiranje, ruganje, omalovažanje
( – Da li postoji bolji način da razrešiš tu teškoću? Ovo (tužakanje, ruganje…) nije dobro rešenje. Tu sam ukoliko ti je potrebna moja pomoć za to. )
– Podsticanje dece da pomažu jedni drugima, da pružaju utehu, da pitaju drugog da li mu je pomoć potrebna
– Podsticanje dece da učestvuju u zajedničkom radovanju zbog lepih životnih događaja, doživljaja, učenja
( -Tvoja mala sestra je naučila da kaže slovo R. Imaš li možda ideju kao da podelimo tu RRRRRRRRadost i pRRRRRRoslavimo taj uspeh?
– Svakodnevno praktikovanje i negovanje saradničkog, kooperativnog ponašanja u igri, u svakodnevnim praktičnim situacijama i sl.
– Uvažavanje različitosti i pomaganje deci da različitost shvate i uvažavaju
– Čitanjem i pričanjem priča, razgovorom o pročitanom sadržaju
Slikovnice iz serije Empatija sadrže zanimljive i poučne priče o tome kako su se deca našla u određenim situacijama i kako su pokazala empatiju, ali i korisne preporuke i savete kako da pruže podršku deci u ovim situacijama.

Pretpostavljam da je saradnja roditelja i obrazovno-vaspitne ustanove važna u ovom slučaju.

Kroz saradnju i partnerstvo sa predškolskom ustanovom kao prvom institucijom koja sa roditeljima deli brigu za vaspitanje i obrazovanje deteta, otvara se i oblikuje se novo, šire i bogatije okruženje za odrastanje deteta. Upravo u tom novom okruženju dete i njegova porodica ostvaruju nova poznanstva i grade odnose sa drugom decom, sa njihovim porodicama, sa vaspitačima. Vrtić kao mesto zajedničkog življenja nudi sjajne prilike za praktikovanje, razvijanje i negovanje svih socijalnih veština. Empatija koju dete vidi i doživi u odnosima koje gradi u vrtiću je dragoceno iskustvo koje utiče na detetov sveukupni doživljaj sebe i sveta oko sebe. Odrasli moraju to da imaju u vidu i da empatiju obilato daruju, jer su vreme koje roditelji posvete detetu, igra i odnos koji je blag, ali siguran (a to podrazumeva i empatiju) najdragoceniji pokloni za dete.
6. Kako roditelji konkretno mogu da utiču na razvoj empatije kod svog deteta?
Ukratko:
– pokazati empatiju za dete -nastojati da razumemo šta je detetu potrebno i zašto se ponaša na određeni način i da izađemo u susret potrebama deteta, a istovremeno da učimo dete kako da se prilagodi, da usvoji pravila; Odrasli je taj koji pravi balans, jer on istovremeno pruža podršku detetu, uvažava dečja osećanja, podstiče inicijative, samostalnost, radoznalost, istrajnost, a sa druge strane pomaže detetu da se prilagodi okolini, da se izrazi na prihvatljiv način, da razume i uvažava prava drugih, da usvoji pravila i norme ponašanja koji harmonizuju odnose sa drugima
– kroz lični primer i ponašanje prema detetu: poštovati i uvažavati dete kao sposobno biće koje aktivno uči i učestvuje u svemu što se oko njega dešava, od najranijeg uzrasta; razgovarati sa detetom ljubazno, posvećeno, ravnopravno (baš onako kako i sami očekujemo da drugi razgovaraju sa nama )
– pokazivati empatiju prema drugim osobama, ali i prema drugim živim bićima i prema prirodi. Možemo slobodno reći da tu vrstu empatije, prema prirodi, biljkama i životinjama, odrasli mogu učiti od dece!
Svi roditelji žele da njihovo dete bude sposobna, samostalna, odgovorna osoba. Nije potrebno čekati da dete odraste, da bi to postalo, jer ono je sposobna, samostalna i odgovorna osoba od početka, samo mu treba pružiti podršku da te svoje potencijale razvija i jača na pravi način.
Upravo slikovnice iz edicije “Empatija” mogu mnogo da pomognu i samim roditeljima da se snađu u situacijama kada se od njih očekuje empatična reakcija. Priče su univerzalne i primenljive na svim uzrastima.

S druge strane, kako empatična osoba „doprinosi“ društvu?

To je već pitanje etičke prirode, kada empatiju posmatramo kao životnu vrednost kojoj težimo.
Odrasla empatična osoba je u stanju da gradi odnose koji podrazumevaju složeniji vid empatije i u kojima se očekuje uzajamna razmena,
Uzajamnost je ovde veoma važna i podrazumeva da svako poštuje drugu osobu kao što poštuje sebe, da je u stanju da prihvati i razume njena osećanja čak i kada se ona razlikuju od vlastitih i da osobu posmatra kao vrednu i kompetentnu, bez obzira na specifičnosti bilo koje vrste (uzrast, pol, obrazovanje, zdravstveno stanje …).
Kvalitetan odnos podrazumeva i očuvanje ličnih granica i integriteta kao i svest o odgovornosti koju ovakva razmena nosi, naročito kada su deca ili pripadnici neke druge ranjive grupe u pitanju. Deca su naročito sklona da se otvore, povere bliskoj osobi, a odrasla osoba ima obavezu da adekvatno reaguje na informacije koje dobije i zaštiti najbolji interes deteta.
Empatija je, dakle, mnogo više od deljenja zajedničkih osećanja. Možemo reći da je, u tom smislu, posebno dragocena kao vid podrške razvoju ličnosti i očuvanju mentalnog zdravlja. Zato je važno graditi bliske odnose i prijateljstva, ali i potražiti profesionalnu podršku i savet ukoliko je potrebno.

U kojim profesijama je empatija naročito važna?

Koliko god bila poželjna, ona ima i svoja ograničenja, jer ne možemo osećati empatiju prema svima, niti tome treba da težimo, pošto to može da izazove stanje tzv. empatičke prenadraženosti, koje vodi ka empatičkom sagorevanju. Zbog toga je važna kognitivna komponenta empatije jer nam ona omogućava da zamislimo, da pretpostavimo, zaključujemo i razumemo tuđa osećanja, na racionalnom nivou. Međutim kada uključimo imaginaciju usmerenu na razumevanje drugog, to ne znači automatsko uspostavljanje afektivnih veza sa tom osobom. Naprotiv, zdrava empatija podrazumeva i granicu jer ne treba da se potpuno poistovetimo sa drugom osobom, niti da dozvolimo da nas saosećanje preplavi i potopi. Empatija nam je veoma potrebna i u različitim profesijama, kao što su lekari, spasioci, psihoterapeuti, sudije, advokati, sveštenici i sl. koji mogu da se na kognitivnom nivou stave na mesto druge osobe i postupe humano i etički bez obzira što su emotivno distancirani. Sposobnost empatije je potrebna i glumcima da bi ušli u ulogu, kao i piscima da bi verno dočarali likove svojih junaka.

Ono što želim da naglasim na kraju, jeste važnost empatije u građenju odnosa sa decom. Empatija je neophodna odraslima da bi razumeli dete i pomogli mu da spozna sebe kao kompetentu osobu, vrednu samu po sebi, da ono pre svega doživi empatiju, da je oseti, isproba i praktikuje u različitim situacijama i da svoju okolinu doživi kao sigurnu i prihvatajuću. Kroz igru i čitanje priča iz serije slikovnica pod zajedničkim nazivom Empatija, ne samo deca nego i odrasli dobijaju mogućnost da prepoznaju, osete i saznaju šta je empatija, da je sagledaju kao važan element građenja odnosa sa drugim ljudima, ali i sa okolinom, živom i neživom prirodom. Konkretni primeri i preporuke opisani u slikovnicama pomažu da bolje razumemo i sebe i druge, da uspešnije oblikujemo vlastito ponašanje i pružimo podršku drugima, da se osetimo prepoznato, uvaženo i sigurno i da na toj bazi razvijamo kvalitetnije odnose.

 

]]>
Razmene zlata vredne – stručni seminar na temu izazovnih ponašanja kod dece https://jrjmojizdavac.com/razmene-zlata-vredne-strucni-seminar-na-temu-izazovnih-ponasanja-kod-dece/ Wed, 31 May 2023 07:17:23 +0000 https://jrjmojizdavac.com/?p=14825

Sa velikim zadovoljstvom, ali i sa odgovornošću da naš susret bude prava podrška praktičarima iz vrtića širom zemlje, izdavačka kuća JRJ je 23. maja 2023. organizovala stručni seminar na temu Izazovna ponašanja kod dece i postavljanje granica.

Direktori, stručni saradnici i vaspitači vrtića iz cele Srbije,okupili su se u prepunoj kino sali Etnografskog muzeja kako bi razmenili iskustva i dobili savete i smernice od strane stručnih i kompetentnih predavačica, psihoterapeutkinja Julije Krkec i Eve Brlek.

Okupljene je najpre pozdravila direktorka JRJ izdavačke kuće, Jovana Majstorović, koja je istakla koliko je značajno da se sistemski bavimo izazovnim ponašanjima dece i pružimo preko potrebne alate roditeljima i praktičarima u radu kako bi hrabro, osvešćeno i posvećeno pristupali razvoju socioemocionalnih veština kod dece. Usledila je inspirativna pozdravna reč dečjeg psihologa, Marije Belenzade, koja je podsetila da je bavljenje dečjim emocijama od najranijeg detinjstva temelj za izgradnju samosvesnih, samopouzdanih i odgovornih generacija, a da je knjiga nezamenjivo sredstvo na tom putu.

Iako je inicijalni povod okupljanja bio izdavanje najnovijih naslova iz edicije knjiga o izazovnim ponašanjima, autorke nisu koncipirale predavanje kao promociju knjige, već su želele kolegama da ponude kompleksnije i sadržajnije pojašnjenje kako izazovna ponašanja nastaju, šta se nalazi u pozadini onoga što vidimo kao afektivno ponašanje deteta i kako možemo preventivno da delujemo kako bismo deci koja su senzitivnije prirode pomogli da se samoregulišu i umire.

Sudeći po budnoj pažnji publike i aktivnim razmenama koje su trajale tokom čitavog predavanja, zaključujemo da su ovakva okupljanja višestruko korisna praktičarima i težićemo da ih što češće organizujemo u budućnosti.

]]>
Birajmo knjigu https://jrjmojizdavac.com/birajmo-knjigu/ Mon, 24 Apr 2023 09:22:23 +0000 https://jrjmojizdavac.com/?p=14231

Nekoliko činjenica:

Volim kad sam kod kuće.
Nemam vremena.
Volim kad se igramo.
Nemam snage duže od 5 minuta.

Paralelno sa svakodnevnicom pored mene neprestano plovi činjenica da je
1) period ranog detinjstva krucijalan za razvoj deteta.
Kakva ultimativna odgovornost!

Tu je i sada već dobro poznati diskurs o
2) negativnim efektima ekrana na razvoj dečjeg mozga, pažnje, govora, agresivnih ponašanja i… nastavite niz.

Suvišno je postavljati istraživanja i dokaze o tome, objektivno, nemamo vremena da ih čitamo. Ali, složićemo se da je dovoljno napraviti paralelu između druženja nekada i sada ili baciti pogled na decu u školskom dvorištu, u parku, na ulici, i kašće nam se samo.

I koliko god svesni bili ove dve DŽINOVSKE istine, u današnje doba zatrpanosti (informacijama, mogućnostima, obavezama, mišljenjima, pitanjima…) postali smo imuni. Eto nas na distanci u odnosu na njih, listamo mreže (gle, paradoksa), grčevito tragamo za savetima kako da nam beba prespava celu noć, kako da skuvamo zdrav ručak ili rešimo konfliktnu situaciju sa decom. Ukratko, upecani smo.

A sa druge strane nas gleda –

D E T E.

Tabula rasa.
Još uvek radoznalo.
Još uvek u kontaktu sa sobom i svojim potrebama, poseže za nama da mu potrebe zadovoljimo.
Kad je zadovoljno – znamo.
Kad je nezadovoljno – oooo, kako dobro i to znamo.
Upija apsolutno sve što vidi i čuje. Adaptira se na životne okolnosti brzinom svetlosti, pa tako npr. krene u vrtić i prokrijumčari u džepu mamin lak za nokte i krišom ga stegne svaki put kad mu zatreba podsetnik o sigurnosti. Ili se u Grčkoj na moru sito izigra sa decom iz inostranstva, bez da razmene jednu jedinu reč. Šta dalje reći o nesagledivim potencijalima i mogućnostima dečjih glava? Uči i kad spava.

Ako bismo sveli na suštinu, naš zadatak je naizgled jednostavan – da podržimo i pridržimo dete u odrastanju, kako je to moj prijatelj jednom predivno rekao, a meni se urezalo pod kožu.

Nije lako, ali je lepo.

A kako? Saveta i korisnih ili manje korisnih alata ne manjka. Pune su nam kuće pametnih igračaka, plastelina, balerina, autića, svetlećih lopti, kaktusa, slagalica, raznoraznih figurica. I da se ne lažemo, sve je to sjajno kad nam kupi par minuta mira, makar ga ćuškali nogom kad usisavamo. Ali, pitanje je koja im je korist, pored zabave i privremenog mira u kući. Dete obično izgustira svoju gomilicu, gomilu ili gomiletinu igračaka brzinom svetlosti.

Tu KNJIGA stupa na snagu.

U knjizi je znanje. Odgovor i pitanje. Zapažanje i čuđenje. Saznavanje. Odrastanje. Uvek ispočetka, uvek sa istom iskrom radoznalosti, pa tako u beskrajon, što bi rekao Ršum.

Jedino je nezgodno što kad si mali, još uvek ne znaš sam da čitaš. Ali i tu se deca snađu, pitaju i ne haju što ne čujemo na prvu, pa uzmu knjigu s police, listaju, okreću, posmatraju ilustracije, boje, oblike i čekaju da mi odrasli stupimo na scenu i pojačamo potencijal knjige na maksimum.

Kad dočekaju da se knjiga ozvuči, kreće magija. A tek bliskost koju ostvarujemo sa decom dok im čitamo! Uživaju u našem glasu, gestikulaciji, blizini, posvećenosti, uče iz teksta i podteksta.

I sve to mi negde znamo, i slažemo se, i opet – upecani. Kupujemo sve i svašta, jer nas konzumersko društvo tera da žurimo i impulsivno kupujemo. Krenemo na dečji rođendan, svratimo usput do tržnjaka i kupimo neku igračku na dugmiće, a posle je menjamo, jer je slavljenik već dobio dve iste.

Ne pričam napamet. Obratite pažnju na gomilice sa poklonima na sledećem dečjem rođendanu na koji idete. U moje vreme, skupi se ceo razred pa ti kupe šolju sa zabavnim natpisom i dezodorans. Danas – posle rođendana moraš da ubušiš novu policu u ormaru ili kupiš kutiju za igračke jer više nemaš gde da ih stavljaš. Knjiga je, nažalost, tek poneka.

Mene lično to rastužuje. Zato danas i mislim naglas, da pustim glas u etar.

Kad sledeći put krenete kod nekog deteta u goste kupite mu knjigu.

Kad posle posla svratite da na brzaka uzmete neku sitnicu i obradujete dete, birajte knjigu.

Ako vam se učini da je skupa, setite se koliko ste platili juče onaj burger sa duplim sirom.

Kad ste umorni za vratolomije sa detetom, otvorite knjigu. Pre spavanja, pročitajte mu makar jedno poglavlje. Oboje ćete zaspati zadovoljni, dete srećno što je čulo priču i što ste zajedno proveli vreme, a vi sa osećajem da ste nešto dobro učinili za dete.

Naša odgovornost je da dečju tabulu rasu ispisujemo svako svojim rukopisom, autentično, bez straha, sa uživanjem i pažnjom. Deca će to umeti da cene i pretoče u svoje buduće savršene oblike.

Hajde da podržimo i pridržimo i jedni druge i umesto tone saveta, epohalnih rešenja, najsavremenijih metoda i „ovo moraš obavezno da imaš“ počnemo da razmenjujemo dečje knjige i govorimo jedni drugima – znam da radiš najbolje što možeš. A to je sigurno i više nego dovoljno dobro i za dete i za nas.

]]>